PL EN

Polityka redakcyjna i wydawnicza

 

Open Access


Czasopismo Roczniki Państwowego Zakładu Higieny – Annals of the National Institute of Hygiene są czasopismem o otwartym dostępie. Pełne teksty opublikowanych zrecenzowanych artykułów są dostępne bezpłatnie natychmiast po opublikowaniu, bez ograniczeń technicznych i okresu embarga.

Licencja


Artykuły mogą być wykorzystywane i rozpowszechniane na warunkach licencji Creative Commons Attribution NonCommercial (CC BY-NC) (http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/), która zezwala na nieograniczone wykorzystanie, rozpowszechnianie i powielanie w dowolnym medium, pod warunkiem że artykuły te są prawidłowo cytowane i wykorzystywane do celów komercyjnych.

Wydawca oznacza artykuły publikowane na licencji CC BY-NC w czasopiśmie i podaje link do warunków licencji CC BY-NC.

Etyka Publikacyjna


Standardy i procedury etyczne
Czasopismo Roczniki Państwowego Zakładu Higieny – Annals of the National Institute of Hygiene, w celu przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wydawniczym stosuje zasady etyki publikacyjnej zgodnie z Wytycznymi Komitetu ds. Etyki Publikacyjnej (COPE) (https://publicationethics.org/)

Autorstwo i transparentność
Tylko osoby spełniające kryteria autorstwa mogą być wymienione w manuskrypcie jako autorzy i ponoszą odpowiedzialność za treść manuskryptu. Osoby, które wniosły nieznaczny wkład w pracę opisaną w manuskrypcie, mogą być wymienione w sekcji Podziękowania. Autor korespondencyjny jest odpowiedzialny za upewnienie się, że wszyscy współautorzy zatwierdzili manuskrypt.

Czasopismo wymaga ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie manuskryptu, tj. kto jest autorem koncepcji i projektu badania, zebrania danych, wykonania badań, analizy statystycznej, interpretacji wyników, opracowania manuskryptu itp.

Przejrzystość informacji o osobach przyczyniających się do powstania publikacji i ich wkładzie świadczy o etycznej postawie badacza i wysokich standardach wydawniczych.

Ghostwriting, guest authorship i honorary authorship są oznakami nieuczciwości naukowej i wszystkie takie przypadki będą ujawniane. "Ghostwriting" oznacza sytuację, w której dana osoba wnosi znaczący wkład w publikację i nie jest umieszczona jako jeden z autorów lub wymieniona w podziękowaniach, natomiast guest authorship i honorary authorship, kiedy wkład autora jest nieznaczny lub żaden, a mimo to jest on wymieniony jako autor lub współautor publikacji.

Standardy zgłaszanych manuskryptów
Zgłaszane manuskrypty do publikacji w czasopiśmie muszą być pracami oryginalnymi, niepublikowanymi i nie będącymi przedmiotem postępowania redakcyjnego w żadnym innym czasopiśmie.

Etyka badań
Badania kliniczne z udziałem ludzi powinny być zgodne z ogólnie przyjętymi standardami etycznymi i Deklaracją Helsińską. W przypadku doświadczeń wykonywanych na zwierzętach opisanych w artykułach, autor musi uzyskać zgodę odpowiedniej lokalnej Komisji Etyki.

Poufność
Redaktorzy, zespół redakcyjny i recenzenci muszą zachowywać poufność dotyczącą treści nadesłanego artykułu do czasu jego opublikowania.

Ujawnianie konfliktu interesów
Autorzy i recenzenci zobowiązani są do ujawniania konfliktu interesów, jeżeli istnieją jakieś powiązania czy relacje, które mogą być postrzegane jako stronniczość przy ocenie manuskryptu.

Oryginalność i plagiat
Do publikacji przyjmowane są wyłącznie teksty oryginalne. Plagiat jest niedopuszczalny. Naruszenie jakichkolwiek etycznych zasad publikacyjnych jest podstawą do odrzucenia nadesłanego manuskryptu.

Polityka recenzowania
Recenzowanie manuskryptów zgłoszonych do publikacji jest bardzo ważnym etapem procesu wydawniczego. Recenzenci odgrywają istotną rolę w procesie recenzowania i powinni być świadomi odpowiedzialności i zobowiązań etycznych.

W procesie recenzowania manuskryptów czasopismo stosuje model podwójnie ślepej recenzji (double-blind review). Autorzy i recenzenci pozostają anonimowi i nie znają nawzajem swoich tożsamości. Recenzja taka, dzięki anonimowości, zapewnia większą bezstronność oceny manuskryptu.

Recenzenci powinni zachowywać neutralność i przekazywać konstruktywne uwagi i komentarze do ocenianego manuskryptu. Nie powinni wykorzystywać treści pozyskanych podczas recenzowania manuskryptu do własnych celów. Poufność treści manuskryptu ma być zachowana do momentu publikacji artykułu.

Czasopismo wymaga od recenzentów ujawnienia wszelkich relacji, które mogą stanowić konflikt interesów w odniesieniu do recenzowanego manuskryptu, oraz poinformowania, jeżeli podejrzewają możliwość istnienia potencjalnego konfliktu interesów.
 
eISSN:2451-2311
ISSN:0035-7715
Journals System - logo
Scroll to top